A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Only variable references should be returned by reference

Filename: core/Common.php

Line Number: 257

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/website/andr.sk/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: core/Input.php

Line Number: 286

A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/website/andr.sk/system/core/Exceptions.php:185)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 672

Andr.sk - Blog
X

Prihlásenie

E-mail: Heslo:

Malta

Ostrov uprostred Stredozemného mora a najmenší štát Európskej únie. Na ploche 316 km2 žije necelých 400 tisíc obyvateľov, ale každoročne ho navštívi viac ako milión turistov. Prečo?

Malta je krajina, ktorá nemá rieky a jazerá, nemá hory ani lesy, zelenú trávu nájdeme iba na futbalovom štadióne alebo pri luxusných hoteloch. Nemajú tu železnice ani šikmé strechy na domoch. Nežije tu žiadna divoká zver a nie sú tu ani jedovaté plazy.

Maltskú republiku tvorí päť ostrovov, ale iba dva z nich sú obývané. Najväčší a najdôležitejší je ostrov Malta. Na prvý pohľad krajina nie je zaujímavá, všade prevláda nudná , žltohnedá farba vápenca. A predsa sem prichádzajú ľudia z celého sveta a štát žije prevažne z turistického ruchu.

Pre Slovákov má Malta veľmi dobrú povesť ako miesto, kde sa môžeme ísť učiť anglicky. Tunajšie jazykové školy, ktorých je štyridsať, tvrdia, že naučia angličtinu každého a v priestoroch škôl sa stretávajú študenti z celého sveta. Na Malte je oficiálnym úradným jazykom maltský jazyk, ale hneď za ním nasleduje angličtina. Väčšina obyvateľov hovorí aj talianskym jazykom, pretože v každej rodine chytajú niekoľko talianskych televíznych kanálov.

Možnosť hovoriť anglicky priťahuje najmä hostí z Veľkej Británie, ktorí sa na Malte cítia ako doma. Na cestách sa jazdí  po ľavej strane, na uliciach možno nájsť telefónne búdky a poštové schránky podobne ako v Anglicku. Príjemné počasie láka najmä dôchodcov, ktorí utekajú pred nepriaznivým jesenným a zimným počasím a na Malte nachádzajú teplo, pokoj a zľavnené ceny pobytov.

Ak by ste hľadali veľké piesočnaté pláže, Malta nie je tá správna krajina. Pobrežie je skôr skalnaté a na vstup do mora sú na plážach vybudované rebríky alebo kamenné stupne. Ale voda je čistá, priezračná  a celé pobrežie je rajom pre potápačov. Početné potápačské školy ponúkajú poznávanie podmorského sveta nielen v pokojnom mori, ale aj v skalných útesoch a tajomných jaskyniach.
Malta je od roku 1974 republikou a 1. 5. 2004 sa stala členom Európskej únie. Do eurozóny pristúpila v januári 2008 a prijatím eura našim turistom odpadá výmena a prepočítavanie peňazí. K spokojnosti návštevníkov prispieva aj malá kriminalita. Na ostrove Gozo sa chvália tým, že na svojich domoch vôbec nezamykajú dvere.


Takmer všetci obyvatelia Malty sú katolíci a na ostrove sa nachádza vyše 350 nádherných kostolov a katedrál. Obľúbené sú náboženské slávnosti, ktoré sa konajú veľmi často, v každej malej dedinke oslavujú výročia svojich svätých.  Tešia sa zo spevu, tanca, procesií, hodovania, z okien domov visia koberce a nechýbajú ohňostroje. Nielen kostoly majú svojich patrónov, ale aj väčšina domov má pri vchode fotku svojho ochrancu. 

Na svoje si prídu aj milovníci histórie. Medzi pozoruhodnosti Malty patria chrámy, ktoré svojim vekom a tajuplnosťou konkurujú egyptským pyramídam. Praobyvatelia ostrova ich z obrovských balvanov postavili štyridsať. Doteraz nie je známe ako tieto kamenné monumenty vznikli a na čo slúžili.

História Malty je bohatá. Cez krajinu prešli Feničania, Gréci, Kartáginci, Rimania, Arabi, Španieli, Francúzi. Najviac sa zapísali do jej histórie maltézski rytieri a Angličania. Každé obdobie zanechalo po sebe niečo pozoruhodné a skutočne je čo obdivovať.

 

Zdroj: SME.sk

Casablanca

Najväčšie a najľudnatejšie mesto Maroka. To charakterizuje dnešné mesto Casablanca. V preklade znamená "biely dom". Meno dostalo mesto od Portugalcov, ktorý sa snažili miesto získať. Arabský názov mesta je Dar el-Beida. Hlavnú dominantu mesta predstavuje mešita marockého kráľa Hassana II.

Ráno sa začíname presúvať na západ smerom k pobrežiu Atlantického oceánu. Dnešný cieľ je najväčšie marocké mesto Casablanca. Cesta vedie cez rôzne malé mestečká a po chvíli nabiehame na diaľnicu. Cesta z Marakéšu do Casablancy trvá okolo troch hodín. Mesto je vidno už z diaľky. Domy a minarety sa objavujú pár kilometrov pred vstupom do mesta. V centre to vyzerá moderne. Veľké budovy, banky, široké ulice lemované stromami a množstvo obchodov. Objavuje sa more. Znamená to, že sme už blízko. Stojíme pri mešite Grande Mosquée Hasan II. (mešita Hasana II.). Je najvýznamnejšou v Maroku, a po Mekke a Medine treťou najvýznamnejšou mešitou v celom arabskom svete. 200 metrový minaret je najväčší na svete. Z vrchu ukazuje 30km dlhý laserový lúč smer do Mekky. Už prvý pohľad na mešitu je fascinujúci. Je obrovská. Celá stavba, každý detail je presne na svojom mieste. Pred mešitou sa rozkladá obrovské námestie z mramoru na ktorom nerušene oddychujú ľudia. Mešita je obklopená morom čo má symbolizovať verš z Koránu, kde je spomínané že "Allahov trón stál na vode...". Dal ju postaviť kráľ Hasan II., ktorý sa týmto chcel navždy zapísať do dejín. Na stavbe pracovalo okolo 30 000 ľudí. V prepočte stálo postavenie tohto diela okolo 18 miliárd korún. Robili sa dobrovoľné verejné zbierky a komu sa nepáčilo prispieval nedobrovoľne. Dá sa povedať, že výstavbu mešity sponzoroval skoro každý obyvateľ Maroka. Výroba tohto cenného diela trvala 6 rokov. V auguste 1993 bola slávnostne vysvätená. Dovnútra sa dá ísť len so sprievodcom. Máme ešte zhruba 45 minút čas do najbližšej prehliadky, tak sa ideme pozrieť smerom k Atlantiku. Na skalách obmývaných morom posedávajú ľudia. Na otvorený oceán je pekný pohľad. Niekoľko detí sa kúpe v malých jazierkach kam vlny doniesli vodu. Uličkami sa vraciame späť k mešite. Obdivujem detaily. V nich sú arabskí umelci skutočný majstri. Sadol som si pod klenbu priamo pod minaret. O 14 hodine sa začínajú zhromažďovať ľudia. Do mešity je dosť veľké vstupné. Ja mám študentský lístok za 60 dirhamov (6 €), ale keďže Alino nemá žiadnu študentskú kartu musí si kúpiť lístok pre dospelých za 120 dirhamov (12 €). Zaraďujeme sa do skupinky s anglickým výkladom a ideme. Už sa treba len vyzuť a konečne sme vo vnútri. Vnútro je obrovské. Je tu strašne veľa prázdneho priestoru. Na prvý pohľad vyzerá obyčajne. Musím povedať, že napríklad istanbulská mešita Sultanahmet Camii ma zaujala o mnoho viac. To bude asi len tým, že tu je to všetko tak obrovské a prepracované detaily sa ľahšie strácajú. Strecha sa dá dokonca otvoriť. Spolu sa dovnútra na modlitbu zmestí viac než 100 000 veriacich. Schodmi sa schádza do miestnosti, kde sa ľudia pred modlitbou umývajú a nakoniec do kúpeľov. Je tu strašne dusno. Len samotná voda má 33°C. Prehliadka sa po 45 minútach končí. Chvíľu ešte posedávam v príjemnom prostredí mešity a odchádzame. Opäť o čosi severnejšie, do hlavného mesta Rabat...

 

zdroj a foto: SME Tomáš Kubuš, Casablanca, 

Získajte ďalšie informácie

Chcete mať prístup k unikátnym informáciam alebo sa túžite k nám pridať? Dáme Vám moťnosť, nie je nič jednoduchšie

Zadajte Váše meno, e-mail a zaregistrujte sa. Následne Vás budeme kontaktovať.

Meno:
E-mail:
*Odoslaním súhlasíte s posielanim ponúk na uvedený e-mail